Polievka z pečenej tekvice
Tento recept som minulý týždeň našla na jednej anglickej stránke s receptami a na prvý pohľad ma zaujal. Po prvé preto, lebo túto tekvicu mám veľmi rada a po druhé preto, lebo postup bol veľmi jednoduchý a presný a zaručoval skvelú chuť. Pozrime sa teda na to.
potrebujeme
- tekvicu butternut squash – po slovensky by to mala byť maslová tekvica, latinsky názov je Cucurbita moschata) a vyzerá takto
- cibuľa – stredne veľká – 2 ks,
- maslo – 2 PL,
- olivový olej – 3 PL,
- cesnak – 1 strúčik,
- stredne pálivé chilli papričky – 2 ks
- zeleninový vývar – 850 ml,
- crème fraîche – 4 PL + na servírovanie
Crème fraîche je niečo ako kyslá smotana, pričom rozdiel je v tom, že kyslá smotana obsahuje väčšinou 20 % tuku a okrem toho môže obsahovať želatínu a iné prídavné látky, ktoré robia smotanu tuhšou. Crème fraîche má obsah tuku asi 30% a neobsahuje žiadne pridané zahusťovadlá. Je silnejší, má bohatšiu chuť, a je menej kyslý ako kyslá smotana.
Nemáte crème fraîche? Nezúfajte. Dá sa ľahko vyrobiť doma. Potrebujete naň:
- 1 šálku smotany na šľahanie,
- 2 lyžice kysleho mlieka či cmaru alebo kyslej smotany
Všetko dáme spolu do zaváraninového pohára s viečkom, zatvoríme a dobre pretrepeme. Zmes necháme odstáť približne 8-24 hodín pokiaľ zmes nezhustne (podľa toho, koľko máme času) pri izbovej teplote, napríklad položené na vrchu chladničky, kde je troška teplejšie ako v inej časti izby. Dočítala som sa, že takto vyrobený krém sa môže využiť neskôr i tak, že sa vyšľahá na hustú šľahačku veľmi nezvyčajnej ale príjemnej chuti. Môžeme ho taktiež použiť ako zahusťovadlo pri tepelnom upravovaní mäsa, polievok (ako to urobíme my), prívarkov či omáčok, pretože sa nám nebude zrážať, ako to často robí obyčajná kyslá smotana. Je výborný na použitie pri podávaní studených mís, teplého mäsa, ovocia, pudingov, či prídavok ku koláčom, kde základom je teplé ovocie a mrvenička. Takto vyrobený krém je potrebné spotrebovať do 10 dní a skladovať ho v chladničke.
A teraz už poďme na tú polievku 🙂
postup
Najskôr si zapnime rúru aby sa nám pekne vyhriala na 200 stupňov. Tekvicu si ošúpeme, zbavíme zrniečok (zopár si môžeme odložiť na ozdobenie polievky na tanieri), nakrájame ju na menšie kocky a rozložíme na plech. Polejeme približne 2 PL olivového oleja a dáme piecť na 30 minút, pričom po 15 minútach premiešame a pootáčame jednotlivé kúsky tekvice. Kto si odložil tekvicové zrniečka, dá ich pár minút pred koncom na plech, aby sa mu vysušili.
Pokým sa pečie tekvica, do väčšieho hrnca si dáme roztopiť kus masla s 1 PL olivového oleja. Cibuľu si nasekáme na kocky, cesnak si pretlačíme a chilli papričky si rozrežeme na polovičku, zbavíme zrniečok a nasekáme na drobné kúsky. Všetko vložíme do hrnca s roztopeným maslom a varíme veľmi pomaly na miernom plameni približne 20 minút, pokým sa cibuľka nerozpadá.
Upečenú tekvicu pridáme do hrnca, do ktorého pridáme zeleninový vývar a crème fraîche (komu sa nechce babrať s jeho výrobou a nedá sa mu zohnať ani v obchode, myslím, že použitím kyslej smotany s trochou šľahačkovej smotany nič nepokazí a nemalo by sa stať nič katastrofálne 😀 ). Čo sa týka zeleninového vývaru, ja sa musím priznať, a to bez mučenia, že som použila toto…
… ale nečakala som, že to bude mať takú super chuť a že to bude obsahovať skutočné kúsky zeleniny 😀 .
Keď máme všetky suroviny v hrnci, rozmixujeme ich buď tyčovým mixérom alebo ako ja, použijeme kuchynského robota, ktorý to za nás rozmixuje.
Rozmixovanú zmes vrátime späť do hrnca (ak sme mixovali ručným mixérom v hrnci, tak potom nič) a ešte chvíľu povaríme, dochutíme prípadne soľou či mletým čiernym korením alebo chilli. Ja som mala rozmixovanú zmes veľmi hustú, takže som ju ešte zriedila jednou kockou zeleninového vývaru roztopenou v 500 ml vody.
Polievku podávame v miskách alebo na tanieriku, ozdobenú crème fraîche, kúskami nasekaných chilli papričiek a upečenými tekvicovými zrniečkami.